Przejdź do głównej zawartości

f dvvvs b dfb

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis) – gatunek beznogiej jaszczurki z rodziny padalcowatych. Zasięg występowania obejmuje większą część Europy, sięgając Afryki i Azji. Jego północna granica przebiega w Szwecji. Populacje z Alp cechują się przystosowaniami do górskiego klimatu.
Padalec z wyglądu przypomina węża z powodu uwstecznienia kończyn. Przyjmuje różnorodne ubarwienie, na grzbiecie spotyka się zwykle odcienie brązu, na brzuchu czerń u samic i żółtawy deseń u samców. Występuje kilka odmian barwnych, w tym turkusowa. Osobniki młode ubarwione są inaczej od dorosłych. Głowa i ogon są bardzo słabo wyodrębnione od tułowia.
Gad poluje głównie na ślimaki nagie i dżdżownice, nie jest zbyt szybki. Porusza się, wykonując wężowate ruchy ciała. Rozmnaża się wedle różnych autorów żyworodnie lub jajożyworodnie. Ciąża trwa 11-13 tygodni, następnie na świat przychodzi od 6 do 26 młodych.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zawieje piaskowe

Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, osiągającym prędkość nawet do  80  kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia wydane są dla sześciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Jak poinformowała Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najsilniej wieje na Pomorzu. - Tam lokalnie podmuchy wiatru sięgają do osiemdziesięciu kilometrów na godzinę, natomiast na pozostałym obszarze kraju od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu kilometrów na godzinę - informuje synoptyk. Łapińska ostrzegła, że w najbliższych dniach mogą występować zawieje pyłowe. - Jest bardzo sucho, opady deszczu są słabe, do tego pola i grunty są wysuszone, to dobre warunki do powstawania zawiei piaskowych - tłumaczyła.